Decyzja ostateczna a decyzja prawomocna – jaka jest różnica między tymi decyzjami? Problem okazał się na tyle powszechny i wymagający komentarza, że głos w sprawie zabrał Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 30.09.2016 r. wskazał czym różni się decyzja ostateczna od decyzji prawomocnej (dla chętnych sygn. akt: I OSK 1152/16). Zgodnie z tym wyrokiem:
Decyzją ostateczną jest – zgodnie z art. 16 § 1 kpa decyzja, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Oznacza to, że walor decyzji ostatecznej uzyskuje każda decyzja wydana przez organ odwoławczy w administracyjnym toku instancji w związku z rozpoznaniem środka prawnego od decyzji wydanej w pierwszej instancji.
Dalej czytamy, że decyzja ostateczna uzyskuje walor decyzji prawomocnej bądź to po upływie terminu do zaskarżenia decyzji ostatecznej do sądu administracyjnego, bądź po odrzuceniu lub oddaleniu skargi przez sąd administracyjny na decyzję ostateczną.
Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Napisz w komentarzu a dostaniesz szybką odpowiedź bezpłatnie!
/Prawy.
Pobieralem swiadczenie pielegnacyjne ale jestem w wieku emerytalnyn wiec zlozylam wniosek aby sie dowiedziec ile bede miala emerytury i co jest dla mnie korzystniejsze. ZUS przyznal mi emeryture ale duzo mniejsza wiecwymialam wniosek -jeszcze wniosek nie byl prawomocny.Miedzy czasie zus juz wyslal informacje do pomocy ze pobieram emeryture. Za tydzien ja przynioslam informacje do pomocy spolecznej ze nie pobieram emerytyry. Teraz pomoc nie chce mi wyplacic swiadczenia. W jakim celu sa uprawomocnienia jesli one nie dzialaja . Dla mnie proste jest ze jesli w terminie od uprawomocnienia zrezygnuje z czegos to tak jakby tego nie bylo.Nie wiem teraz co robic nie mam pieniedzy ani z zusu ani z pomocy spolecznej . Co mam robic
Szanowna Pani Danuto, podkreślam, iż postępowanie w sprawie przyznania emerytury rozpoczyna się złożeniem wniosku przez Panią. Istnieje oczywiście możliwość rezygnacji z wcześniej złożonego wniosku. Dopuszczona jest możliwość wycofania wniosku, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji.
Radzę – aby skutecznie wycofać wniosek, musi Pani własnoręcznie sporządzić podanie lub zgłosić żądania ustnie do protokołu w placówce ZUS. Każdy, kto chce wycofania uprzednio złożonego wniosku o świadczenie, nie musi uzasadniać swojej decyzji, jednakże w tej sytuacji sugeruję opisać Pani sytuację – zwięźle i w rzetelny sposób. W takiej sytuacji świadczenie ulegnie umorzeniu. Mówimy tu oczywiście o sytuacji gdy decyzja nie jest jeszcze prawomocna.
Pozdrawiam
/prawy.