Elektroniczne akty notarialne są obecnie wizją przyszłości, która jest wysoko oceniana przez środowisko analityków prawa, gdyż wyraźnie wynika to z dużej ilości pozytywnych opinii na temat zastosowania w Polsce e-aktów notarialnych. Jednak czy rzeczywiście elektroniczny akt notarialny jest w stanie zastąpić czynności, których dokonujemy w obecności notariusza będącego gwarantem pewności obrotu prawnego i jedynego w danym momencie podmiotu kwalifikowanego zdolnego ocenić naszą rzeczywistą zdolność do czynności prawnych, sprawdzić naszą tożsamość i poczytalność? Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie – zawiera regulacje, które nie są dostosowane do wprowadzenia takiej innowacji w prawie notarialnym. Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie e-aktu do polskiego porządku prawnego wymaga gruntownej zmiany przepisów, szczególnie ustawy o notariacie. Zastosowanie instrumentów elektronicznych takich jak – bezpieczny podpis elektroniczny czy e-pieczęć, usprawni funkcjonowanie e-aktów w realiach rozwijających się technologii.
Niezbędność e-pieczęci możemy odnieść na przykładzie obowiązującej i przywołanej wyżej ustawy o notariacie. Już w pierwszych artykułach spotykamy się z pojęciem pieczęci, która według wizji przyszłości ma być zastąpiona elektroniczną pieczęcią notarialną – „art. 8 Notariusz używa pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła”. Z brzemienia artykułu 97 dowiadujemy się, że „każde poświadczenie powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza i jego pieczęć”. Również wypisy muszą być podpisane przez notariusza i opatrzone pieczęcią. „Wpis mający więcej niż jeden arkusz powinien być ponumerowany, połączony, parafowany i spojony pieczęcią ” – art. 110. Obserwujemy, że wskazane elementy są obligatoryjnymi prawidłowego sporządzenia poświadczenia notarialnego. Również e-pieczęć będzie w przyszłości sine qua non ważnie sporządzonego elektronicznego aktu notarialnego.
Ważnym czynnikiem przemawiającym za wprowadzeniem e-pieczęci do porządku prawego jest argument przemawiający do polskich przedsiębiorców – ułatwienie zawierania umów przed notariuszami na odległość a co za tym idzie – zwiększenie zastosowania w obrocie gospodarczym i zminimalizowanie kosztów.
/prawy.