Definicje z prawa budowlanego – nadbudowa. Czym jest nadbudowa?

Definicja nadbudowy nie została przez ustawodawcę wprowadzona do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290). Jednakże jest to pojęcie na tyle istotne, że postanowiłem przywołać rozważania doktryny na ten temat.

Nadbudowa polega na powiększeniu istniejącego obiektu budowlanego poprzez zwiększenie jego wysokości z zachowaniem tej samej powierzchni zabudowy” – tak J. Siegień, Prawo budowlane. Komentarz, Warszawa 2003 r. s. 94. Definicja ta jest niezwykle istotna, gdyż na stałe wpisała się w orzecznictwo i praktykę organów administracyjnych.

Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Napisz w komentarzu a dostaniesz szybką odpowiedź bezpłatnie!

/Prawy.

4 thoughts on “Definicje z prawa budowlanego – nadbudowa. Czym jest nadbudowa?

  1. Chcę zabudować materiałem trwałym taras nad przylegającym do budynku garażem.
    Powstałaby w ten sposób nadbudowa o pow. użytkowej 4 x 4 m2, połączona wewnętrznie z parterową kondygnacją budynku.
    Czy wiąże się to tylko ze zgłoszeniem (do Nadzoru Budowlanego), czy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
    Uprzejmie proszę o poradę

    1. W przedmiotowej sytuacji determinujące jest to, że opisywane zamierzenie nie wpisuje się w definicję ustawowych zwolnień zawartych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332) – dalej „pr. bud.”. Dodatkowo dojdzie do połączenia z parterową kondygnacją budynku, co bezspornie wpłynie na zwiększenie kubatury całego obiektu budowlanego. W takiej sytuacji ma zastosowanie art. 28 ust. 1 pr. bud. – roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Pozdrawiam.

      /prawy.

Dodaj komentarz